Hranice a limity státní suverenity v evropském prostoru

Hranice a limity státní suverenity v evropském prostoru


V rámci debatního cyklu 1968-2018 Paříž-Praha: Bouřící se Evropa
Diskutují Yves Bertoncini a Ivan Gabal

Co v evropském kontextu znamená pojem státní suverenity? Jakým způsobem je tento pojem používán, či někdy zneužíván? Současná situace v Evropě v souvislosti s otázkou suverenity (migrační krize, zvýšené riziko terorismu, debaty kolem evropských hranic, evropské hodnoty) ukázaly, že odpověď na tuto otázku není jednoduchá.

Yves Bertoncini je jeden z předních politických analytiků a specialistů na evropské otázky ve Francii a předseda francouzské odnože Evropského hnutí. V letech 2011 až 2017 zastával funkci ředitele Institutu Jacquese Delorse. Působil jako poradce francouzského generálního tajemníka pro evropské záležitosti a administrátor pro Evropskou komisi na Generálním ředitelství pro vzdělávání, mládež, sport a kulturu a na Generálním ředitelství pro regionální a městskou politiku.

Ivan Gabal je český politik a sociolog, jeden ze zakladatelů Občanského fóra v roce 1989 a bývalý poslanec za KDU-ČSL, za kterou kandidoval jako nestraník. Jako poslanec působil v letech 2013-2017 ve Výborech pro bezpečnost a obranu.

Vstup na debatu volný. Francouzsky a česky. Simultánní tlumočení zajištěno.

Tato debata proběhne v rámci debatního cyklu « 1968-2018 Paříž - Praha : Bouřící se Evropa» organizovaného Francouzským institutem v Praze ve spolupráci se think tankem EUROPEUM.  Tento program se snaží vzbudit společenskou debatu o tom, co může napomoct obrození Evropy.

Událost na Facebooku
Prosíme, rezervujte si svá místa kliknutím na příslušnou ikonu Rezervace: .