fr cz

Klavírní festival Rudolfa Firkušného - David Fray

Klavírní festival Rudolfa Firkušného - David Fray


Mezinárodní klavírní festival Rudolfa Firkušného se koná od 19. do 28. listopadu 2017. Na pozvání festivalu vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina dva francouzští klavíristé David Fray a Pierre-Laurent Aimard.

22/11/ David Fray

Program

Fryderyk Chopin
Nokturna, valčíky, impromptu
Polonéza-fantasie As dur op. 61

Robert Schumann
Novelette op. 21 č. 8

Johannes Brahms
Sedm fantasií op. 116

„Chopin je křehký, snad až nedotknutelný,“ říká klavírista, jehož poslední album se věnuje právě dílům „básníka klavíru“ – ostatně, kritika jej pro citlivou interpretaci odměnila stejnou přezdívkou. Exkluzivní umělec Erato/Warner Classics je držitelem ocenění Gramophone Editor’s Choice za nahrávku děl Franze Schuberta a jeho album s Bachovými a Boulezovými díly byla označeno za nejlepší nahrávku roku. Kritik německého Tagesspiegelu po berlínském recitálu napsal: „Nic nepůsobí předpřipraveně, každá repetice se objeví v novém světle. Ani po čtyřech přídavcích se publiku nechtělo opustit koncertní sál.

Když roku 2008 tehdy sedmadvacetiletý klavírista David Fray získal cenu prestižního britského magazínu BBC Music v kategorii Objev roku, mnoho recenzentů jeho interpretaci Bachovy hudby srovnávalo s dnes již legendárními nahrávkami Glenna Goulda. Avšak zatímco Gouldova interpretace je ostře artikulovaná, Fray si zakládá na ladnosti a zpěvnosti. Ostatně dokumentární film, který o něm toho roku natočila kulturní stanice ARTE, nese název Swing, Sing, Think. Tato tři slovesa – houpat se, zpívat a myslet – Frayovu osobnost i hru dokonale vystihují.

Přesvědčte se sami v dokumentárním filmu zachycujícím Frayovo nahrávání klavírních koncertů J. S. Bacha s Komorní filharmonií Brémy a nenechte si ujít jeho český debut 21. listopadu v Rudolfinu!