fr cz

Giuseppe Verdi: Don Carlos

Giuseppe Verdi: Don Carlos


PŘÍMÝ PŘENOS Z NÁRODNÍ OPERY V PAŘÍŽI

Hudební vedení: Philippe Jordan
Režie: Krzysztof Warlikowski

Francouzský institut v Praze pokračuje ve svém cyklu přenosů oper a představení. Po bohatém Operním létě v Kině 35 nabízí Institut přímé přenosy z nové sezóny Národní opery v Paříži. 
Přijďte se 19. října, pouhých 9 dní po premiéře, podívat na dílo Don CarlosGiuseppe Verdiho, 12. prosince chystáme La Bohème Giacoma Pucciniho.

Opera o pěti dějstvích.
Na motivy románu Friedricha Schillera Don Carlos, Infant von Spanien

Hudba: Giuseppe Verdi
Libreto: Joseph Méry a Camille du Locle

Délka představení: 4h40 se 2 přestávkami
Ve francouzském jazyce s českými titulky

Filip II - Ildar Abdrazakov
Don Carlos - Jonas Kaufmann
Rodrigue - Ludovic Tézier
Velký inkvizitor - Dmitry Belosselskiy
Alžběta z Valois - Sonya Yoncheva
Princezna Eboli - Elīna Garanča

Proč bych měl promluvit, když mu mé mlčení nemůže způsobit bolest, naopak mu ji možná ušetří? Proč ho budit, jen abych mu ukázal, že se nad jeho hlavou vznáší temný mrak ?
Markýz z Posy, Don Carlos, Schiller, jednání IV, scéna 6

Existuje-li opera, jež se neřídí absolutně žádnými hranicemi, ať již divadelními, či dramaturgickými, je to právě Don Carlos od Verdiho. Dílo Itala psané ve francouzštině, ve kterém atmosféra války se Španělskem a melancholie lidských bytostí obrací pohled na Flandry. Politická, náboženská, historická a psychoanalytická témata se prolínají a postupně umocňují obavy a tabu mezi hlavními postavami. Krzysztof Warlikowski tuto tragédii plnou duchů zcela obnažuje a do srdce imaginární fresky přináší niternost, jejíž pravda se nakonec ukazuje jako skutečnější než pravda historiků. Ve spolupráci s Philippem Jordanem předkládá publiku úplně první verzi této velké opery o pěti dějstvích – tu, kterou sám Verdi doplnil u příležitosti premiéry díla v roce 1867.

Rezervace zde

https://www.operadeparis.fr/saison-...