J. - G. Queyras & Česká filharmonie

J. - G. Queyras & Česká filharmonie


Festival Dvořákova Praha

Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Posluchačský zážitek předznamenává program koncertu České filharmonie. Dramaturgie večera v sobě symbolicky spojuje mistrovská díla dlouholetých přátel Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. Kromě Dvořákova Nokturna zazní i jeho violoncellový koncert h moll, v němž se letos sólového partu ujme jeden z nejvyhledávanějších světových violoncellistů Jean-Guihen Queyras.

Česká filharmonie, dirigent Petr Altrichter 
Jean-Guihen Queyras violoncello

Francouzský violoncellista Jean-Guihen Queyras je jedním z nejvýraznějších instrumentalistů své generace, který je oceňován pro svou absolutní pokoru a oddanost hudebnímu dílu. Jako sólista vystupuje s předními světovými tělesy, mezi něž patří londýnský orchestr Philharmonia, Pařížský orchestr, Tokijský symfonický orchestr či Tonhalle Orchestra Zurich a spolupracuje s dirigenty Leonardem Slatkinem, Ivánem Fischerem, Philippem Herreweghem, Yannickem Nézet-Séguinem, Rogerem Norringtonem a dalšími. Na svém kontě má rozsáhlou diskografii s hudbou sahající od Vivaldiho, Bacha, Mozarta, Haydna a Beethovena přes Schuberta, Schumanna, Dvořáka a Čajkovského až po Brittena a Ligetiho. V roce 2004 pořídil pod vedením Jiřího Bělohlávka nahrávku Dvořákova Violoncellového koncertu h moll. Jeho CD získala řadu ocenění včetně prestižního Diapason d‘Or. Hraje na vzácný nástroj z roku 1696 z dílny Gioffreda Cappy.

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem.

Petr Altrichter patří již mnoho let k české dirigentské špičce. Po studiích na Ostravské konzervatoři a Janáčkově akademii múzických umění v Brně na sebe záhy výrazně upozornil na světové dirigentské soutěži v Besançonu, kde obdržel druhou cenu a zvláštní cenu Francouzského svazu skladatelů. Během své umělecké dráhy působil u většiny nejvýznamnějších českých orchestrů včetně České filharmonie, v letech 1997–2001 byl šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Ve Velké Británii velmi intenzivně propagoval českou hudbu. K hostování jej pravidelně zvou významné světové orchestry jako např. Londýnská filharmonie či Berlínští symfonikové. Jeho charakteristický dirigentský styl se vyznačuje výrazným temperamentem a spontánní hudebností.

www.dvorakovapraha.cz

Rezervace zde