J. - Y. Thibaudet & Gustav Mahler Jugendorchester

J. - Y. Thibaudet & Gustav Mahler Jugendorchester


Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Na Dvořákově Praze vystoupí jedinečný virtuóz Jean-Yves Thibaudet, který patří k nejžádanějším klavíristům současnosti. Společně s Gustav Mahler Jugendorchester přednese mimořádný Gershwinův Koncertu pro klavír a orchestr F dur, ve kterém posluchače překvapují prvky jazzu i vliv dobových muzikálů.

Gustav Mahler Jugendorchester
Ingo Metzmacher, dirigent
Jean-Yves Thibaudet, klavír

Rezervujte si vstupenky zde

 

Gustav Mahler Jugendorchester v Rudolfinu povede jeho současný charizmatický německý šéfdirigent světového věhlasu Ingo Metzmacher. V rámci večera zazní dále předehra V přírodě, baletní suity Bély Bartóka Podivuhodný mandarin a Daphnis a ChloéMaurice Ravela.

Jean-Yves Thibaudet se začal učit hře na klavír ve svých pěti letech a o dva roky později již absolvoval své první veřejné vystoupení. Vystudoval pařížskou konzervatoř, kde byl žákem Lucette Descavesové, někdejší přítelkyně a spolupracovnice Maurice Ravela. Během své více než třicetileté kariéry vystoupil na nejprestižnějších koncertních pódiích světa a nahrál přes padesát alb. Jeho hra je oceňována pro vzácnou kombinaci vynikající techniky a oduševnělého projevu. Jeho největší doménou je hudba přelomu 19. a 20. století, především francouzská. Kromě vlastní koncertní a nahrávací činnosti se intenzivně věnuje také výchově nových talentů. Během své umělecké dráhy získal řadu prestižních cen včetně Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique, Gramophone Award, Echo a Edison Prize. Od roku 2001 je rytířem francouzského Řádu umění a literatury, roku 2012 jej francouzský ministr kultury dokonce povýšil na důstojníka tohoto řádu.

Gustav Mahler Jugendorchester vznikl roku 1986 z iniciativy proslulého italského dirigenta Claudia Abbada, který také stál řadu let v jeho čele jako umělecký ředitel. Abbadovým záměrem bylo spojit mladé hudebníky z Rakouska, Maďarska a tehdejšího Československa, a prolomit tak alespoň v této úrovni tehdejší politické hranice tzv. východního bloku. Od roku 1992 se pak orchestr otevřel mladým hudebníkům do 26 let ze všech zemí Evropy. Odborná porota vybírá při každoročním konkurzu nové členy z 2 500 kandidátů. Dnes je orchestr považován za jedno z předních světových hudebních těles, roku 2007 získal prestižní ocenění Evropské kulturní nadace. Repertoár orchestru sahá od hudby klasicismu po 20. století s důrazem na autory období romantismu a pozdního romantismu. Spolupracuje s mnoha špičkovými dirigenty, mj. s Herbertem Blomstedtem, Pierrem Boulezem, Christophem Eschenbachem či Marissem Jansonsem a vystupuje na nejvýznamnějších koncertních pódiích a hudebních festivalech (Vienna Musikverein, Concertgebouw Amsterdam, Suntory Hall Tokyo, Salzburg Festival).

Renomovaný německý dirigent Ingo Metzmacher vystudoval klavír, teorii hudby a dirigování v Hannoveru, Salcburku a Kolíně nad Rýnem. Mezinárodní kariéru zahájil roku 1988 dirigováním nové inscenace opery Der ferne Klang Franze Schrekera v Théâtre de la Monnaie v Bruselu. Příznačně tím předznamenal své dlouhodobé směřování – patří k předním propagátorům symfonické a operní hudby 20. století. Od roku 1997 zastával post generálního hudebního ředitele Hamburské státní opery, kde během osmi let svého působení realizoval hudební nastudování řady vysoce ceněných operních inscenací. Později působil jako šéfdirigent Nizozemské opery v Amsterdamu a umělecký ředitel a šéfdirigent Německého symfonického orchestru Berlín. V roce 2016 byl jmenován uměleckým ředitelem hannoverského festivalu KunstFestSpiele Herrenhausen. Pravidelně vystupuje se špičkovými světovými orchestry, jakými jsou např. Vídeňští filharmonikové, Ruský národní orchestr, Orchestre de Paris nebo Orchestra dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia. V Praze již v minulosti několikrát vystoupil, a to s Bamberskými symfoniky, s Gustav Mahler Jugendorchester a s Českou filharmonií.