Francesco Cavalli - Erismena

Francesco Cavalli - Erismena


Dirigent Leonardo García AlarcónnRežie a světla Jean BellorininScéna Jean Bellorini a Véronique ChazalnKostýmy Macha MakeïeffnnErismena - Francesca AspromontenIdraspe - Carlo VistolinAldimira -Susanna HurrellnOrimeno - Jakub Józef OrlińskinErimante - Alexander MiminoshvilinFlerida - Lea DesandrenArgippo - Andrea BonsignorenAlcesta - Stuart JacksonnClerio - Moro Tai Oney Diarte - Jonathan AbernethynnOrchestr Cappella Mediterranea

Francesco Cavalli (1602 - 1676)
Erismena
Hudební drama o předmluvě a třech dějstvích
Libreto Aurelio Aureli
Poprvé uvedeno v prosinci roku 1655
v divadle Théâtre San Apollinare v Benátkách

Věz, milý příteli, že jediný pokrm ještě nikdy neutišil lásky hlad.

Král sužovaný nočními můrami, princové stejně tak okouzlující jako přelétaví, mladá žena převlečená za válečníka hledající svého nevěrného snoubence, otrokyně, jež se chce stát královnou, aniž by se musela vzdát svých milenců – a nezapomeňme na starou chůvu, jež sní o lásce! Celá škála portrétů, které se zjeví na začátku Erismeny, slibuje závratné milostné záměny. Když vezmeme v úvahu vysoký počet repríz, jež se konaly po téměř dvacet let až v dalekém Albionu, vypadá to, že měla Erismena, dílo Cavalliho, jenž se stal nejvýznačnějším operním skladatelem své doby, hned od svého uvedení v Benátkách v roce 1655 obrovský úspěch.
Mistr Leonardo García Alarcón, horlivý milovník Cavalliho, se spojil s básníkem jeviště, vedoucím souboru a režisérem Jeanen Bellorinim, aby oživili toto již velmi vzácně hrané dílo. Erismena svým množstvím árií a tragikomických situací nabízí romantický a lidský typ opery, kontrastující s mytologickými díly předešlých desetiletí. Zde už nenalezneme ani jediného boha či antického hrdinu, ale krále, princezny, vojáky a otroky chycené do roztomile záludné zápletky, kde se skryté identity a přestrojování stávají spojenci všemocné touhy.

Premiéra na Festivalu v Aix-en-Provence 7. července 2017.
festival-aix.com/fr/