Festival Respect 2020

Festival Respect 2020


5. – 6. 9. 2020

Odesláním formuláře projevujete souhlas s našimi Podmínkami pro ochranu osobních údajů.

Letos poprvé se Respect Festival koná v opožděném termínu, ale navzdory pandemii neutrpěl ani výběr účinkujících, ani žánrová pestrost. Letošní ročník proběhne na Rohanském ostrově.

Italsko-francouzská skupina Lalala Napoli hraje romskou hudbu našeho domovského kontinentu ve zcela novém pojetí s dramaticky vystavěnými aranžmá překypujícími jemnými ornamenty.

Ke klasikům romské hudby Balkánu patří Ivo Papasov, virtuozní klarinetista zasahující jak do jazzu, tak i world music. Žánrově unikátní ansámbl představuje Motion Trio: tři špičkoví hráči na akordeon kombinují vlastní skladby s moderní klasikou, včetně Michaela Nymana.

 

I přes cestovní restrikce uvádí program jako každoročně hudbu jiných kontinentů. Krar Collective reprezentuje jednu z hudebně nejoriginálnějších afrických zemí, Etiopii, s nástrojem krar, který je přímým následníkem harfy židovského krále Davida. Skupina Fofoulah čerpá z rytmů západoafrické Gambie, kde má též kořeny zpěvačka Sona Jobarteh, první žena, která mistrovsky ovládla západoafrickou harfu kora. Poselství žen, v řadě autoritářských režimů pronásledovaných, je důležitým tématem celého festivalu. V sestavě Kefaya uslyšíme vysoce talentovanou zpěvačku Elahu Soroor, která byla pod výhružkami fundamentalistů donucena k emigraci z Afghánistánu do Londýna.

Vrcholem programu budou letos dva multižánrové koncerty. Zpěvačka indického původu Susheela Raman se v projektu Ghost Gamelan inspirovala indonéskými melodickými perkusemi gamelan, které mimo jiné ovlivnily Clauda Debussyho i Philipa Glasse. Zcela revoluční spojení přináší dvojice Justin Adams & Mauro Durante: kytarista Roberta Planta se inspiruje africkými kořeny blues, zatímco Durante rozvíjí rituální rytmus pizzica z jižní Itálie, jehož historie sahá až do antického Řecka. O všestrannost Justina Adamse se opírá i trio Les Triaboliques, "superskupina alternativy", sdružení tří světových špiček na strunné nástroje, s renomovaným producentem Benem Mandelsonem a enfantem terrible punkrockové éry, Lu Edmondsem.

 

Po oba festivalové dny bude v areálu Respect Festivalu přítomen brazilský výtvarník a loutkař Gilberto Conti

 

Lalala Napoli

Itálie / Francie |

Volcanic Trance – Neapolský trance s cikánsko-francouzským temperamentem, tarantelly i songy z jihoitalského podsvětí.

 

Páteří ansámblu je François Castiello z průkopnické romské skupiny Bratsch. Hypnotický rytmus neapolských tamburín doprovází tarantelly, které v minulosti fungovaly jako muzikoterapeutický rituál navazující na pohanské slavnosti, jejichž kořeny sahají až do antického Řecka.

Více info: https://rachot.cz/respect-festival/.

Agentura Rachot production připravila každoroční festival Respect a nabízí držitelům IF Passu slevu : dvoudenní vstupenku za 350,- Kč nebo dvoudenní rodinnou vstupenku, která je platná pro rodiče a libovolný počet dětí do 15 let za za zvýhodněnou cenu 500,- Kč. Ke koupi na místě po předložení průkazu IF Pass. Různé typy slev se nesčítají.