fr  /  cz

Rudolf Samohejl « Châteaux d’Europe » Vzajemné pohledy : rezidencni program Praha / Paris

Vernisáž: 01.09.2022 v 17:30 u příležitosti Dne otevřených dveří "French Rendez-vous 2022" Francouzského institutu v Praze.

Komentovaná prohlídka výstavy za účasti autora Rudolfa Samohejla: 02.09.2022 v 11:00 a v 16:30 hodin.

Rezervace emailem: klara.mahoas@ifp.cz


Od 1. září do 29. října 2022 bude v prostorách Galerie 35 ve Francouzském institutu v Praze k vidění dvojí multimediální výstava nazvaná „Vzájemné pohledy: rezidenční program Praha – Paříž“.

U příležitosti francouzského a následně českého předsednictví v Radě Evropské unie během roku 2022 představuje Francouzský institut v Praze, prostřednictvím dvou po sobě probíhajících výstav vycházejících z ozvěn a dialogu, vzájemný francouzský a český pohled dvou umělců, kteří zkoumají spletitá zákoutí digitálního světa.

Od 1. do 24. září 2022 představí český umělec Rudolf Samohejl, rezident Cité internationale des arts de Paris v roce 2021 a laureát stipendia Francouzského institutu a Campus France, výsledky svého výzkumu datových center v rámci své výstavy Châteaux d'Europe.

Rudolf Samohejl a Kevin Senant zkoumají prostřednictvím svých studií a rezidenčních pobytů tajemství digitálního světa. Oba umělci nás uvedou do reflexe zamýšlející se nad společností a předloží dva pohledy vnímání virtuálního světa, zrcadla odrážejícího naše vlastní životy.

Projekt českého umělce Rudolfa Samohejla bude cestou do neznáma, do prostředí datových center a do tajemství světa, ve kterém vládnou nové technologie. Využije k tomu různá média, v nichž se mísí virtuální (digitální) a fyzický (sochařský) svět.


BIOGRAPHIE

Rudolf Samohejl, je vizuální umělec působící v Belgii a České Republice.

Samohejl klasifikuje svá díla jako „sochařské situace“. Na rozdíl od instalací jsou jeho díla spíše zkušenosti, čerpají sílu z aktivního publika a často zahrnují jeho interakci. Samohejlovo dílo bylo vystaveno v Paříži, Marseille a dalších městech. V roce 2013 obdržel cenu Jana Naaijkens v Nizozemsku a v roce 2013 byl finalistou ceny ESSL Art Award. Skrze rezidenční programy Samohejl působil mimo jiné v Cité des Internationale des Art Paris (Francie), Art-Port Tel Aviv (Izrael), AIR Sandnes (Norsko). Samohejl dlouhodobě zkoumá veřejný prostor skrze současné umění.

Cité Internationale des arts 

Cité internationale des arts je umělecká rezidence nacházející se v srdci Paříže, která sdružuje umělce a umožňuje jim realizovat tvůrčí nebo výzkumné projekty v různých oborech. Po dobu dvou měsíců až jednoho roku mohou umělci díky Cité internationale des arts pobývat a tvořit v Marais nebo na Montmartru, v prostředí příznivém pro tvorbu a otevřeném pro setkání s profesionály z uměleckého prostředí.


Galerie 35

Pondělí až pátek: 14:00 - 18:00

Sobota: 9:00 - 13:00

Přidejte se k nám


Členská karta Francouzského institutu
Chci se stát členem