Sen noci svatojánské


Přímý přenos z Národní opery v Paříži - balet

čtvrtek 23. března 19:30 2017
250,- Kč
Opéra de Paris
Kino 35

Délka: 2 hodiny s jednou přestávkou.

Rezervace a koupě vstupenek

Hudba: Felix Mendelssohn-Bartholdy. Choreografie: George Balanchine. Scéna a kostýmy: Christian Lacroix.

Sóloví tanečníci, první tanečníci a baletní soubor za účasti studentů baletní školy École de Danse. Orchestr a sbory Národní opery v Paříži.

Francouzský institut v Praze pokračuje ve svém cyklu přenosů oper a představení. Národní opera v Paříži LIVE divákům nabídne Sen noci svatojánské (23. března), Sněhurku (25. dubna) a Popelku (20. června). V létě pak novou sérii záznamů z festivalu v Aix-en-Provence a záznamy barokních oper. Kino Lucerna si pro Vás ve spolupráci s distributorem prenosydokin.cz připravilo přenosy představení z Comédie Française – 2. dubna se můžete těšit na Misantropa a v září pak na Cyrana z Bergeracu. Chcete-li dostávat novinky o našich přenosech emailem, zapište se zde.

Sen noci svatojánské
Mnoho choreografů již čerpalo dramatický materiál pro svůj balet ze Shakespearova díla – od Jeana-Georgesa Noverreho, zapáleného zastánce „akčního baletu“, po Mariuse Petipu, který jako první použil scénickou hudbu od Mendelssohna. George Balanchine, velký obdivovatel této partitury, nemohl být výjimkou. V roce 1962 tedy vytvořil pro New York City Ballet svou vlastní verzi této Shakespearovy komedie. Věrný svému slovníku, smíchanému s jemnou pantomimou, rozehrává ve dvou dějstvích a šesti obrazech složitou milostnou zápletku.

Kolem vládce Athén Thesea a královny Amazonek Hippolyty se dějí věci - hádka mezi králem elfů a královnou víl, zásah šibalského Puka a jeho kouzelného nápoje lásky i výstupy souboru herců amatérů… Rozuzlení se bude oslavovat v podobě velkého virtuozního divertimenta. Sen noci svatojánské představuje jeden z mála narativních baletů Georgese Balanchina v repertoáru baletu Národní opery v Paříži. Scény a kostýmů se ujal další mág baletní scény Christian Lacroix.

Premiéra v Národní opeře v Paříži se bude konat 9. března.

www.operadeparis.fr

Rezervace a koupě vstupenek

Tisknout článek Verze pro tisk