Slavnostní defilé studentů ke 100. výročí od vypuknutí 1. světové války

Čtyři studenti česko-francouzských bilingvních gymnázií (Praha, Brno, Olomouc, Tábor) se zúčastnili ve dnech 6. – 15. 7. 2014 v Paříži vzpomínkové akce organizované o.p.s. Mission du Centenaire de la Première Guerre mondiale.

Během jednoho týdne byl pro 240 mladých lidí ve věku od 18 do 25 let a pocházejících z 80 zemí, jejichž vojáci a obyvatelé byli vtaženi do 1. světové války na území Evropy, připraven kulturní a pedagogický program, jehož cílem bylo seznámit tyto mladé lidi s francouzským kulturním dědictvím, poznat se mezi sebou navzájem a společně se zamyslet nad tématy jako jsou mír, smíření či sblížení mezi národy.

Čtrnáctého července se pak všichni společně setkali na pařížském Náměstí Svornosti (Place de la Concorde), aby zde před hlavní tribunou a za účasti prezidenta Francouzské republiky Françoise Hollanda vytvořili slavnostní defilé ke 100. výročí od vypuknutí 1. světové války a k uctění památky těch, kteří v této Velké válce padli.

Choreografii vytvořil stálý člen uměleckého souboru Národního divadla Chaillot v Paříži José Montalvo. Jako hudební doprovod zazněl Koncert pro klarinet A dur od W.A. Mozarta.

Byla to velká čest moci reprezentovat svou zemi a školu při připomínání rozhodující katastrofy 20. století a bylo velkým obohacením setkat se s příslušníky národů, které zasáhla, abychom společně vyslali světu zprávu, že naše generace se bude snažit opakování chyby předejít.

Jakub Trš

student 6. C

Gymnázium Jana Nerudy, Praha

Tato událost splnila svůj účel, a dokonce ho i překonala. Dokázala totiž alespoň na chvíli vymazat hranice mezi osmdesáti zeměmi a to opravdu dává mladým lidem naději, že se historie nebude opakovat.

Kristýna Šnajdrová

studentka 5. AF

Slovanské gymnázium, Olomouc

I přes některé nedostatky v organizaci byl Centenaire 14-18 unikátní akcí. Pobyt v multikulturním prostředí a spolupráce s kamarády z jiných zemí byly velice obohacující. A jsem si jistý, že na tuto akci budu dlouho vzpomínat.

Jan Šindelář

student 6. AF

Gymnázium Matyáše Lercha, Brno

Jednalo se o nezapomenutelnou zkušenost a jsem ráda, že tuto zkušenost mám!

Eliška Kasperová

studentka 5. A

Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor

Organizace Mission du Centenaire de la Première Guerre mondiale vznikla z rozhodnutí vlády Francouzské republiky v roce 2012 jako obecně prospěšná společnost s cílem připravit a zrealizovat vzpomínkový program na 100. výročí od zahájení 1. světové války.

Ke stažení:

- slavnostní defilé (video, 7 min.)
- hodnocení (Jakub Trš, Gymnázium Jana Nerudy, Praha)
- hodnocení (Kristýna Šnajdrová, Slovanské gymnázium, Olomouc)
- hodnocení (Eliška Kasperová, Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor)
- fotografický deník (Jakub Trš, Gymnázium Jana Nerudy, Praha)
- článek Jeden den v životě (Jakub Trš, Gymnázium Jana Nerudy, Praha)

Fotoalbum

Zobrazit v plné velikosti
Défilé
J. Trš, K. Šnajdrová, J. Šindelář, E. Kasperová
Les répétitions...
Les Tchèques et les Slovaques tous ensemble...
Au revoir, Paris.
Tisknout článek Verze pro tisk