Skrytá tvář renesance


Concentus Moraviae

Středa 21. června 19:30 2017
Velké Meziříčí / Třebíč
kostel sv. Mikuláše -Velké Meziříčí, bazilika sv. Prokopa -Třebíč
čtvrtek 22. června 19:30 2017

Ensemble Organum. Marcel Pérès / zpěv, umělecký vedoucí. Jérôme Casalonga, Antoine Sicot, Frédéric Tavernier, Luc Terrieux / zpěv.

Francouzský Ensemble Organum se ve svém programu zabývá uměním ornamentace, hudebním aspektem 16. století, který v našich představách o renesanci zcela chybí. Tuto neznámou hudební oblast nám soubor představí v jedinečné interpretaci prostřednictvím zásadních typů chorálu: byzantského chorálu, latinské duchovní monodie 15. a 16. století a korsických zpěvů. Přestože se jedná o hudbu vzniklou před staletími, její dynamika spočívá právě v ornamentaci, která jí dodává soudobou příchuť.

Festival Concentus Moraviae nabízí posluchačům možnost propojit jedinečné hudební zážitky s návštěvou inspirativních míst jižní Moravy a Vysočiny. Během měsíce června se každoročně koná více než třicet koncertů klasické hudby s přesahy do jiných žánrů na zámcích, zámeckých nádvořích, v kostelích i synagogách dvou desítek moravských měst. 22. ročník s podtitulem „LA VOCE“ koncipuje Václav Luks a festival je věnován tématu lidského hlasu a zpěvu ve všech podobách od chorálu, přes lidovou hudbu minulosti až po barokní operu nebo jazz.

V rámci festivalu vystoupí 9. června v 19h30 v Mikulově na nádvoří zámku Michel Godard (serpent, baskytara), Guillemette Laurens (zpěv), William Dongois (cink), Bruno Helstroffer (theorba), Gavino Murgia (zpěv, saxofon) – hudebníci zaměření na baroko, kteří se na jednom pódiu potkají s jazzmeny a známé melodie se prolnou s improvizacemi. Starobylý serpent, cink a theorba se připojí k tónům saxofonu a zpěvu a najednou není zřejmé, kde staré končí a nové začíná.

www.concentus-moraviae.cz

Concentus Moraviae
Tisknout článek Verze pro tisk